Official New Hampshire website
NH State Council on the Arts NH arts and artists

 

 nh arts home
trans div
   artist services
   arts in education
   creative communities
   org support
   percent for art
   traditional arts
   underserved
trans div
 arts & artists
nh folklife
 grants
 news & calendar
 FAQs
 links
 about us
 site map
     

 


Program Services
  Arts in Education Program

New Hampshire Poetry Out Loud Program 2012-2013
Semi-Final & State Final Competition Schedules & Results:

State Final Championship:
The competition was held on March 15, 2013, Representatives Hall, N.H. State House, Concord.

CONGRATULATIONS TO:

Dan Belshaw, Oyster River High School
N.H. State Champion (right)

Stephanie Bilodeau, Keene Public Library
N.H. Alternate (left)

2013 Poetry Out Loud winners, champion Dan Belshaw (right) & Alternate Stephanie Bilodeau (left)

Photograph by Thomas Dougherty, a student at Kingswood High School
Click here to see more photos of the event by Thomas Dougherty

Click here for Press Release on State Final Results.

The Semi-Finals Schedules & Results:

Semi-final competitions are planned so as to minimize travel time for participating high schools and make sure each regional has a similar number of participating schools. The State Final is held in the historic Representatives Hall in the New Hampshire State House.

Southern New Hampshire University
Walker Auditorium, Frost Hall, Tuesday, March 5, 7pm

Top 3 Finalists:

    Dessaline Etienne, Goffstown High School
    Amanda Horrocks, Timberlane Regional High School
    Caitlin Pierson,
    Windham High School
    Alternate: Gabriel Petenotte, Academy for Science and Design

Schools Competing:
Academy for Science & Design
Alvirne High School
Derryfield School
Goffstown High School
Jesse Remington High School
Pembroke Academy
Souhegan High School
Timberlane Regional High School
Windham High School

Plymouth State University
Boyd Auditorium, Thursday, March 7, 7pm

Top 2 Finalists:

David Gibson, Newfound Regional High School
Kenny Weitzman, Lebanon High School
Alternate: Alexandra Valliant, Woodsville High School

Schools Competing:
Groveton High School
Holderness School
Lebanon High School
LinWood Public School
Newfound Regional High School
Plymouth Regional High School
Woodsville High School

New England College
Simon Center, Friday, March 8, 7pm

Top 3 Finalists:

Emma Ridinger, Hopkinton Middle High School
Kate Scheuch, Kearsarge Regional High School
Stephanie Bilodeau, Keene Public Library
Alternate: Siddhartha Phillips, High Mowing School

Schools Competing:
Bishop Brady High School
Bow High School
Concord High School
CONVAL High School
High Mowing School
Hopkinton Middle High School
John Stark Regional High School
Kearsarge High School
Keene Public Library (Representing a home school consortium)
Parker Academy

University of New Hampshire
Hennessy Theater, Monday, March 11, 7pm

Top 3 Finalists:

Collin McKinley, Newmarket High School
Dan Belshaw, Oyster River High School
Jackie Mazzone, Saint Thomas Aquinas High School
Alternate: Brittany Manock, Kingswood Regional High School

Schools Competing
Coe Brown Northwood Academy
Dover High School
Exeter High School
Kingswood Regional High School
Newmarket High School
Oyster River High School
Portsmouth High School
Spaulding High School
St Thomas Aquinas High school
Winnacunnet High School

 

Last updated: March 21, 2013

 
 
 
nh nh.gov | privacy policy | accessibility policy