nh gov
New Hampshire Executive Council
New Hampshire Executive Council
 
HOME
 
DISTRICT MAP
 
DISTRICTS
 
OVERVIEW
 
MEETINGS
 
HISTORY
Former Councilors
 
COUNCIL CHAMBER
 
PHOTO GALLERY
 
LINKS
 
CONTACT US
 
 
 
Former Councilors

 

Article 60 of the second part of the constitution provides for an executive council of five members to advise and act with the governor. Before the constitution there was a council both under the temporary constitution of the Revolution and under the provincial government. Since 1913 councilors have been elected by plurality vote to represent population but previously to that they were elected by majority vote to represent property. In the colonial days councilors were appointed.

The following is a list of all the councilors during the 20th century giving the name and address of each and the years they served.

Name and Residence Term

James B. Tennant, Epsom
1901-03
Loring B. Bodwell, Manchester
1901-03
Charles H. Hersey, Keene
1901-03
Edmund E. Truesdell, Pembroke
1901-03
Robert N. Chamberlin, Berlin
1901-03
 
James Frank Seavey, Dover
1903-05
Alfred A. Collins, Danville
1903-05
Frank E. Kaley, Milford
1903-05
Seth M. Richards, Newport
1903-05
A. Crosby Kennett, Conway
1903-05
 
Fred S. Towle, Portsmouth
1905-07
Charles M. Floyd, Manchester
1905-07
Joseph Woodbury Howard, Nashua
1905-07
Edward G. Leach, Franklin
1905-07
Charles H. Greenleaf, Franconia
1905-07
 
Stephen S. Jewett, Laconia
1907-09
William H.C. Follansby, Exeter
1907-09
Herbert B. Viall, Keene
1907-09
James Duncan Upham, Claremont
1907-09
Frank P. Brown, Whitefield
1907-09
 
Alonzo M. Foss, Dover
1909-11
Henry W. Boutwell, Manchester
1909-11
Albert Annett, Jaffrey
1909-11
James G. Fellows, Pembroke
1909-11
Lyford A. Merrow, Ossipee
1909-11
 
Thomas Entwistle, Portsmouth
1911-13
Harry T. Lord, Manchester
1911-13
Benjamin F. Greer, Goffstown
1911-13
John M. Gile, Hanover
1911-13
George H. Turner, Bethlehem
1911-13
 
Daniel W. Badger, Portsmouth
1913-l5
Lewis G. Gilman, Manchester
1913-l5
Albert W. Noone, Peterborough
1913-l5
William H. Sawyer, Concord
1913-l5*
George W. McGregor, Littleton
1913-l5
*Appointed December 12, 1913, Associate Justice of Superior Court
 
James B. Wallace, Canaan
1915-17
John Scammon, Exeter
1915-17
John B. Cavanaugh, Manchester
1915-17
Frank Huntress, Keene
1915-17
Solon A. Carter, Concord
1915-17
 
Miles W. Gray, Columbia
1917-18**
Herbert I. Goss, Berlin
1918-19
Charles W. Varney, Rochester
1917-19
Moise Verrette, Manchester
1917-19
William D. Swart, Nashua
1917-19
Edward H. Carroll, Warner
1917-18**
**Died in Office
 
John H. Brown, Concord
1918-21
Stephen W. Clow, Wolfeboro
1919-21
Arthur G. Whittemore, Dover
1919-21
John G. Welpley, Manchester
1919-21
Windsor H. Goodnow, Keene
1919-21
 
George W. Barnes, Lyme
1921-23
Albert Hislop, Portsmouth
1921-23
George E. Trudel, Manchester
1921-23
George L. Sadler, Nashua
1921-23
Fred S. Roberts, Laconia
1921-23
 
Oscar P. Cole, Berlin
1923-25
Stephen A. Frost, Fremont
1923-25
Thomas J. Conway, Manchester
1923-25
Philip H. Faulkner, Keene
1923-25
Arthur P. Morrill, Concord
1923-25
 
John A. Edgerly, Tuftonboro
1925-27
John A. Hammond, Gilford
1925-27
Arthur E. Morneau, Manchester
1925-27
Samuel A. Lovejoy, Milford
1925-27
Jesse M. Barton, Newport
1925-27
 
Ora A. Brown, Ashland
1927-29
Guy E. Chesley, Rochester
1927-29
Albert J. Precourt, Manchester
1927-29
Albert H. Hunt, Nashua
1927-29
Frank L. Gerrish, Boscawen
1927-29
 
William H. Leith, Lancaster
1929-31
Harry Merrill, Exeter
1929-31
Cyprien J. Belanger, Manchester
1929-31
Harry D. Hopkins, Keene
1929-31
Harry L. Holmes, Henniker
1929-31
 
Charles B. Hoyt, Sandwich
1931-33
William S. Davis, Barrington
1931-33
James J. Powers, Manchester
1931-33
Fred T. Wadleigh, Milford
1931-33
William B. McInnis, Concord
1931-33
 
James C. MacLeod, Littleton
1933-35
Charles H. Brackett, Greenland
1933-35
Alphonse Roy, Manchester
1933-35
Francis P. Murphy, Nashua
1933-35
Charles E. Carroll, Laconia
1933-35
 
Lynn Cutler, Berlin
1935-37
Burt R. Cooper, Rochester
1935-37
Alphonse Roy, Manchester
1935-37
Thomas J. Leonard, Nashua
1935-37
James C. Farmer, Newbury
1935-37
 
Virgil D. White, Ossipee
1937-39
Charles M. Dale, Portsmouth
1937-39
Thomas A. Murray, Manchester
1937-39
Alvin A. Lucier, Nashua
1937-39
George Hamilton Rolfe, Concord
1937-39
 
Harold K. Davison, Haverhill
1939-41
Oren V. Henderson, Durham
1939-41
Thomas A. Murray, Manchester
1939-41
Arthur T. Appleton, Dublin
1939-41
George Hamilton Rolfe, Concord
1939-41
 
George D. Roberts, Jefferson
1941-43
Ansel N. Sanborn, Wakefield
1941-43
Thomas A. Murray, Manchester
1941-43
William A. Molloy, Nashua
1941-43
Harold G. Fairbanks, Newport
1941-43
 
Scott C.W. Simpson, Bartlett
1943-45
John W. Perkins, Hampton
1943-45
Albert R. Martineau, Manchester
1943-45
Philip C. Heald, Wilton
1943-45
Harold G. Fairbanks, Newport
1943-45
 
Thomas J. Leonard, Nashua
1945-47
George Albert Wooster, Concord
1945-47
James C. MacLeod, Littleton
1945-47
Joshua Studley, Rochester
1945-47
Peter R. Poirier, Manchester
1945-47
 
Carl E. Morin, Berlin
1947-49
Paul W. Hobbs, North Hampton
1947-49
Paul J. Gingras, Manchester
1947-49
Franklin Flanders, Weare
1947-49
Donald G. Matson, Concord
1947-49
 
Harry P. Smart, Ossipee
1949-51
J. Guy Smart, Durham
1949-51
C. Edward Bourassa, Manchester
1949-51
Charles M. Mills, Jaffrey
1949-51
Charles F. Stafford, Laconia
1949-51
 
George T. Noyes, Bethlehem
1951-53
Renfrew A. Thomson, Exeter
1951-53
Howard R. Flanders, Nashua
1951-53
C. Edward Bourassa, Manchester
1951-53
Charles F. Stafford, Laconia
1951-53
 
George H. Keough, Gorham
1953-55
C. Wesley Lyons, Rochester
1953-55
Howard R. Flanders, Nashua
1953-55
Romeo J. Champagne, Manchester
1953-55
John P.H. Chandler, Jr., Warner
1953-55
 
Parker M. Merrow, Ossipee
1955-57
Charles T. Durell, Portsmouth
1955-57
Romeo J. Champagne, Manchester
1955-57
John P.H. Chandler, Jr., Warner
1955-57
Fred H. Fletcher, Milford
1955-57
 
Charles H. Whittier, Bethlehem
1957-59
John P.H. Chandler, Jr., Warner
1957-59
Renfrew A. Thomson, Exeter
1957-59
Roger E. Brassard, Manchester
1957-59
Fred H. Fletcher, Milford
1957-59
 
Daniel A. O'Brien, Lancaster
1959-61
Thomas H. Keenan, Dover
1959-61
Roger E. Brasard, Manchester
1959-61
Harold Weeks, Hinsdale
1959-61
James H. Hayes, Concord
1959-61
 
Philip A. Robertson, Conway
1961-63
Andrew H. Jarvis, Portsmouth
1961-63
Harold Weeks, Hinsdale
1961-63
Roger E. Brassard, Manchester
1961-63
James H. Hayes, Concord
1961-63
 
Fred H. Fletcher, Milford
1963-65
John P. Bowler, Hanover
1963-65
Fred W. Hall, Jr., Rochester
1963-65
James H. Hayes, Concord
1963-65
Emile Simard, Manchester
1963-65
 
William A. Styles, Northumberland
1965-67
Austin F. Quinney, Exeter
1965-67
Robert L. Mallat, Jr., Keene
1965-67
James H. Hayes, Concord
1965-67
Emile Simard, Manchester
1965-67
 
Philip A. Robertson, Conway
1967-69
Royal H. Edgerly, Rochester
1967-69
Emile Simard, Manchester
1967-69*
* Did not accept office: Edward H. Cullen elected Feb. 28, 1967
Fred H. Fletcher, Milford
1967-69
James H. Hayes, Concord
1967-69
 
Stephen W. Smith, Plymouth
1969-71
Robert E. Whalen, Portsmouth
1969-71
Joseph J. Acorace, Manchester
1969-71
James H. Hayes, Concord
1969-71
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1969-71
 
Robert E. Whalen, Portsmouth
1971-73
Lyle E. Hersom, Northumberland
1971-73
John S. Walsh, Manchester
1971-73
James H. Hayes, Concord
1971-73
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1971-73
 
John F. Bridges, Bedford
1973-75
Lyle E. Hersom, Northumberland
1973-75
Robert E. Whalen, Rye
1973-75
James H. Hayes, Concord
1973-75
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1973-75
 
Leon G. Yeaton, Dover
1975-77
Lyle E. Hersom, Northumberland
1975-77
Louis D'Allesandro, Manchester
1975-77
James H. Hayes, Concord
1975-77
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1975-77
 
Raymond S. Burton, Bath
1977-79
Malcolm McLane, Concord
1977-79
Louis D'Allesandro, Manchester
1977-79
Dudley W. Dudley, Durham
1977-79
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1977-79
 
Paul M. Mayette, Haverhill
1979-81
Malcolm McLane, Concord
1979-81
Dudley W. Dudley, Durham
1979-81
Louis D'Allesandro, Manchester
1979-81
Judd Gregg, Greenfield
1979-81
 
Raymond S. Burton, Bath
1981-83
Malcolm McLane, Concord
1981-83
Dudley W. Dudley, Durham
1981-83
Louis Georgopoulos, Manchester
1981-83
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1981-83
 
Raymond S. Burton, Bath
1983-85
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1983-85
Dudley W. Dudley, Durham
1983-85
Louis J. Georgopoulos, Manchester
1983-85
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1983-85
 
Raymond S. Burton, Bath
1985-87
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1985-87
William P. Cahill, North Hampton
1985-87
Louis J. Georgopoulos, Manchester
1985-87
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1985-87
 
Raymond S. Burton, Bath
1987-89
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1987-89
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1987-89
Earl A. Rinker III, Manchester
1987-89
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1987-89
 
Raymond S. Burton, Bath
1989-91
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1989-91
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1989-91
Earl A. Rinker III, Auburn
1989-91
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1989-91
 
Raymond S. Burton, Bath
1991-93
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1991-93
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1991-93
Earl A. Rinker III, Auburn
1991-93
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1991-93
 
Raymond S. Burton, Bath
1993-95
Bob Hayes, Concord
1993-95
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1993-95
Earl A. Rinker III, Auburn
1993-95
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1993-95
 
Raymond S. Burton, Bath
1995-97
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1995-97
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1995-97
Earl A. Rinker III, Auburn
1995-97
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1995-97
 
Raymond S. Burton, Bath
1997-99
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1997-99
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1997-99
James A. Normand, Manchester
1997-99
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1997-99
 
Raymond S. Burton, Bath
1999-2001
Peter J. Spaulding, Hopkinton
1999-2001
Ruth L. Griffin, Portsmouth
1999-2001
Thomas Colantuono, Londonderry
1999-2001
Bernard A. Streeter, Jr., Nashua
1999-2001
 
Raymond S. Burton, Bath
2001-2003
Peter J. Spaulding, Hopkinton
2001-2003
Ruth L. Griffin, Portsmouth
2001-2003
Thomas Colantuono, Londonderry*
2001-2003
David K. Wheeler, Milford
2001-2003
*resigned effective December 14,2001 to become United States Attorney
Raymond J. Wieczorek, Manchester was elected at a special election held March 12, 2002 to complete the term
 
Raymond S. Burton, Bath
2003-2005
Peter J. Spaulding, Hopkinton
2003-2005
Ruth L. Griffin, Portsmouth
2003-2005
Raymond J. Wieczorek, Manchester
2003-2005
David K. Wheeler, Milford
2003-2005
 
Raymond S. Burton, Bath
2005-2007

Peter J. Spaulding, Hopkinton

2005-2007
Ruth L. Griffin, Portsmouth
2005-2007
Raymond J. Wieczorek, Manchester
2005-2007
Debora B. Pignatelli, Nashua 2005-2007
   
Raymond S. Burton, Bath 2007-2009
John D. Shea, Nelson 2007-2009
Beverly A. Hollingworth, Hampton 2007-2009
Raymond J. Wieczorek, Manchester 2007-2009
Debora B. Pignatelli, Keene 2007-2009
   
Raymond S. Burton, Bath 2009-2011
John D. Shea, Nelson 2009-2011
Beverly A. Hollingworth 2009-2011
Raymond J. Wieczorek, Manchester 2009-2011
Debora B. Pignatelli, Keene 2009-2011
   
Raymond S. Burton, Bath 2011-2013
Daniel St. Hilaire, Concord 2011-2013
Christopher T. Sununu, Newfields 2011-2013
Raymond J. Wieczorek, Manchester 2011-2013
David K. Wheeler, Milford 2011-2013
   
Raymond S. Burton, Bath ** 2013-2015
Joseph D. Kenney, Union 2014-2015
Colin Van Ostern, Concord 2013-2015
Christopher T. Sununu, Newfields 2013-2015
Christopher C. Pappas, Manchester 2013-2015
Debora B. Pignatelli, Keene 2013-2015
Raymond Burton died in office  
Joseph Kenney was sworn in 3/26/2014 to fill the remainer of term  

 

NH State Seal NH.gov   Privacy Policy   Accessibility Policy